Bilmeceler, çocukların hoşça vakit geçirmelerini sağlarken düşünmelerini sağlar. Kelime hazinesini zenginleştirir, dikkatlerini yoğunlaştırmalarını sağlar.

Ben de öğrencilerime bilmece kitapçığı hazırlamaya karar verdim. Bu kitapçık için renkli kağıdı dik şekilde tutup ikiye katladım(Kitapçığın kapağının sert olmasını istiyorsanız fon kartonu da kullanabilirsiniz). Katladığım kağıdı kare oluşturacak şekilde kestim, kapağımız hazır oldu. Daha sonra süslemek için kağıt çay bardağı altılığını kullandım. Ortasındaki daire kısmı büyüklüğünde Word’de daireler hazırladım ve içine “Bilmece” yazdım. Çıkarttığım daireleri kesip çay bardağı altlığının ortasına yapıştırdım. Şimdi bilmeceleri yazmak kaldı :) İçindeki bilmeceleri de Word’de hazırlayıp renkli kağıda çıktısını aldım. Kağıdı iki yerinden katladım ve kitapçığa yapıştırdım.(Kitapçık açıldığında katlanılan yerden rahatça açılıp bilmecelerle eğlenebilirsiniz :) )

Aşağıda fotoğrafların devamı vardır. Word belgelerinin de hazır şekli mevcuttur.

okul-öncesi-bilmece-kitapçığı

okul-öncesi-bilmece-kitapçığı

okul-öncesi-bilmece-kitapçığı

okul-öncesi-bilmece-kitapçığı

okul-öncesi-bilmece-kitapçığı

okul-öncesi-bilmece-kitapçığı

Etkinlik dosyasını indir..


2 thoughts on “Bilmece Bildirmece

 1. Benim kızım 3,5 yaşında
  Diğeri 2 yaşında
  Bay mikrop
  Değirmen
  El ve ayaktan çiçek ?
  Yumurta kolisinden örümcek
  Gibi çalışmalarınızı aklıma yazdım.. Bunları sırayla yapıcaz
  Ne önerirsiniz bana bir gün boyama
  Bir gün aktivite mi
  Yoksa hergün bir aktivite mi
  Yapboz da yapıcam hoşuma gitti

  Kaç yaş için bu sizin yaptıklarınız, bilgi verirseniz sevinirim.
  Yada yazın konu başlığının yanına şu yaşlar için uygundur diye.
  Teşekkürler şimdiden

  1. Öncelikle merhaba.Yazın sürekli bir internetim olmadığı için geç cevap verdim kusura bakmayın. Küçük yaş gruplarının rahatlıkla yapabileceği etkinliklere genelde yazmaya çalışıyorum “Küçük yaş grubu için uygundur” şeklinde. Ama bazı bireysel farklılıklardan dolayı çocukların yapabildiği etkinlikler değişebiliyor. Paylaştığım etkinlikler 2-6 yaş grubuna hitap ediyor. 2 yaşındaki kızınızla parmak boyası çalışmaları, oyun hamuru, pipetle suluboya üfleme gibi etkinlikleri rahatlıkla yapabilirsiniz.
   Her gün bir aktivite yapılabilir. Bir gün boyama, bir gün oyun hamuru, bir gün eşleştirme şeklinde farklı şeyler yaparsanız sıkılmayacaklardır. Bu aktiviteleri yaparken siz de çocuğunuzla birlikte yaparsanız etkili vakit geçirirsiniz :) Etkinlikler sadece “Etkinlik” adı altında yapılmaz. Örneğin; siz masayı kurarken çocuğunuza da bazı görevler verebilirsiniz. Küçük çatal koy, büyük tabakları götür ya da çamaşır katlarken çocuğunuzdan aynı çorapları yan yana koymasını isteyebilirsiniz. Böylece evdeki malzemelerle de eşleştirme yaparak matematik etkinliği yapmış olacaktır.
   Yorumunuz için çok teşekkür ederim iyi geceler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + eighteen =