29 Ekim- 4 Kasım tarihleri arasında her yıl Kızılay Haftası kutlanır. Bu haftada çeşitli dramalar yapılır, Kızılay ile ilgili hikayeler okunur, okul öncesi sanat etkinlikleri yapılır, afişler hazırlanır. İşte biz bugün afiş kısmına geçtik miniklerimle. Dün akşam Kızılay’ın kan bağışı ile ilgili afişlerini biraz araştırdım. “Birbirimize ihtiyacımız var!” yazılı, kalbi insanlardan oluşan afişte karar kıldım. Bugün de miniklerimle elimizden geldiğince uygulamaya çalıştık. Afiş için gerekli malzemeler; zımba, gri fon kartonu, kırmızı grapon kağıdı, buzdolabı poşeti, beyaz ve kırmızı A4 kağıdı, makas ve yapıştırıcıdır. Öncelikle 2 adet gri fon kartonlarını yatay bir şekilde birbirine yapıştırarak zemini genişlettim. Beyaz ve kırmızı A4 kağıtlarından elele tutuşan insanlar kestik. Bu kesme işlemi diğer kesme çalışmalarından biraz daha farklı olduğu için serbest zamanda öğrencileri tek tek yanıma çağırdım. Kalbin alt kısmına kırmızı insanları, üst kısmına da beyaz insanları yapıştırarak kalbi oluşturduk. Kesme çalışması bittikten sonra kırmızı graponları yuvarladık ve buzdolabı poşetinin içine koyduk. Gri kartonun sol üst kısmına yaptığımız kan torbasını zımbaladık. Kan torbası ve kalp arasındaki boruyu da kırmızı graponu şerit halinde kestik ve kıvırdık. Afişimizin üst kısmına da “BİRBİRİMİZE İHTİYACIMIZ VAR!” yazısını yazdık.

Gelelim elele tutuşan insanları nasıl yaptığımıza. Aşağıda fotoğrafların altında sizler için anlatmaya çalıştım.

okul öncesi kızılay afiş örnekleri

okul öncesi kızılay haftası etkinlik örnekleri

Kırmızı ve beyaz kağıdı yelpaze gibi katladık. Katladığımız kağıdın üst kısmına insan çizdik, insanı çizerken birleşim yerlerini yani ellerini direkt çizmeniz gerekiyor (O kısımların kenarlarını kesinlikle kesmeyeceğiz)

okul öncesi kızılay afiş örnekleri

okul öncesi kızılay haftası etkinlik örnekleri

Ben ayak kısımlarının birleşmesini istemedim, o yüzden o kısmı kağıdın kenarlarına taşırmadım, yani ayakları yelpazenin biraz içinden çizdim. İnsanı kestip açtığımızda bu şekilde elele tutuşmuş şekilde çıkıyor.

okul öncesi kızılay afiş örnekleri

okul öncesi kızılay haftası etkinlik örnekleri

Kolay gelsin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 2 =