İlkbahar deyince gözümde canlanan; renkli renkli açan çiçekler, kuşlar, kuzular, içimizi ısıtan güneş, gökkuşağı :) İşte bütün bunların hepsini içinde barındıran okul öncesi ilkbahar panosu ile karşınızdayım :) Benim ilkbaharda hayalimde canlanan resmi Şeyda Öğretmen ve arkadaşlarının hazırlandığı ilkbahar panosunda görünce çok mutlu oldum :) Resmen içimi okumuşlar :) Gelelim şimdi bu güzel okul öncesi panosunun nasıl yapıldığına :)

İlkbahar Panosu Etkinliği İçin Gerekli Malzemeler

Mukavva

Püsküllü siyah ip

Fon kartonu

Mavi renkli çöp poşeti

Artık rulolar

Kraft kağıdı

El işi kağıdı

Çift taraflı bant ya da koli bandı, makas ve yapıştırıcı

İlkbahar Panosu Etkinliğinin Yapılışı

Öncelikle okul öncesi panosunu hazırlamak istediğiniz duvara çift taraflı bant ya da koli bandı ile çöp poşedini açıp yapıştırarak arka fonu oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz fonun bir köşesine kahverengi fon kartonu ile ağaç kesip yapıştırıyoruz. Ağacın üst kısmına sarı fon kartonlarından el izleriyle güneş yapıyoruz ve yapıştırıyoruz. Ağacın dallarına çiçekler ve yapraklar yapıştırıyoruz. Kraft kağıdını buruşturarak salıncağın iplerini yapıyoruz, salıncağın oturma kısmını da fon kartonundan dikdörtgen keserek tamamlıyoruz. Gökkuşağı için renkli fon kartonlarından zincir oluşturuyoruz (Zinciri fon kartonlarını uzun dikdörtgenler şeklinde kesip birbiri içinden geçirerek yapıyoruz). Gökkuşağının üst kısmına beyaz fon kartonlarından bulutlar kesiyoruz. Ağacın alt kısmındaki yeşilliği fon kartonları ile oluşturuyoruz. Yeşil çimlerin üzerine de rulo çiçekleri yaparken ruloları yeşil el işi kağıdı ile kaplıyoruz, üstündeki çiçekleri de fon kartonu ile yapıyoruz. Ayakta durmayan çiçekleri de çimenlerin üzerine gelişigüzel koyuyoruz. Fon kartonu ve el işi kağıtlarıyla arı ve kelebekler yapıyoruz. Son olarak mukavvayı keçi gibi kesiyoruz, üstünü de siyah püsküllü ip yapıştırıyoruz. Yüz kısmını ve boynuzlarını da fon kartonları ile yapıyoruz. Keçinin ayakta durması için bir kutuya ya da duvara yaslayabilirsiniz. Ya da mukavvadan bir düzenek hazırlayıp ayakta durmasını sağlayabilirsiniz.

Emek gerektiren ama emeğe de değen bir okul öncesi panosu olmuş gerçekten. Çocukların fotoğraflarını pano önünde çekmek çok eğlenceli olur :) Bu güzel okul öncesi ilkbahar panosu için emeği geçen Şeyda öğretmene ve arkadaşlarına çok teşekkür ederim :)

okul öncesi pano örnekleri

okul öncesi ilkbahar panosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 3 =