Yağmurlu havada sıcacık evde oturup yağmurun sesini dinlemek gibisi yok :) Peki yağmur nasıl oluşur? Bunu okul öncesi dönemdeki çocuklara nasıl anlatabiliriz? Sınıfta önce küçük bir deney yaptık, sonra sanat etkinliğimizi oluşturduk.

Deney için gerekli malzemeler; kaynamış su ve bir tabak. Kaynamış suyun üstüne tabağımızı tutuyoruz. belirli bir süre sonra tabakta damlacıklar oluşmaya başlıyor ve zamanla damlıyor. Güneşin yeryüzündeki suları (deniz, göl, akarsu) ısıtarak gökyüzüne buharlaştırdığını, bu buharların da aynı tabaktaki gibi bir süre sonra su damlacıkları oluşturduğunu açıklıyoruz. Öğrenciler dikkatle deneyi izledi. Sonrasında sorulan sorulara cevap verdiler ve sanat etkinliğine geçtik.

Sanat etkinliğimiz için parlak kırmızı kağıt, grapon, karton ve tahta kalemi kullandık. Öncelikle mavi kartonumuza bir deniz çizdik ve yuvarlama ile grapon ağıtlarını bu kısma yapıştırdık. Kırmızı parlak kağıttan suların buharlaşmasını göstermek için ok çizdik. Gri kartondan bulut, sarı kartondan da güneşimizi yaptık. Tahta kalemi ile de su damlacıkları çizdiğimizde grup etkinliğimiz tamamlanmış oldu. Sonra her öğrenci pekiştirme adına kağıtlarına yağmurun oluşumunu çizdi. Bütün bu etkinlikleri yaparken gerçekten hem eğlendik hem öğrendik :)
okul-öncesi-dünyam-yağmurun-oluşumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =