Okul öncesi dönemde çocuklar meraklı, araştırıcı, sorgulayıcı olurlar. Fen ve doğa etkinliklerinde yapılan deneyler de bu meraklı miniklerin sorularına cevap niteliğinde. Deneyler; neden-sonuç ilişkisi kurulmasına fayda sağlar, çocukların yaparak-yaşayarak öğrenmesini sağlar. 3 yaş miniklerimle yapmış olduğum deneyi paylaşayım sizlerle bugün :) Okul öncesi deneyimizin adını “Yağmur Bulutu” koyduk. Hadi deneyde neler gerekli, nasıl yapılıyor, sonucu nedir hep birlikte bakalım :)

Okul Öncesi Yağmur Bulutu Deneyi İçin Gerekli Malzemeler

Derin bir cam kap

Kaç adet gıda boyası kullanacaksanız o kadar adet çay bardağı

Gıda boyası

Su

Tıraş köpüğü

Kaşık

okul öncesi fen ve doğa etkinlikleri

okul öncesi deney etkinlikleri

Okul Öncesi Yağmur Bulutu Deneyinin Yapılışı

3 adet çay bardağına ayrı ayrı 3 renk gıda boyası karıştırdım yani sulandırdım. Elimde bulunan turuncu, sarı ve yeşil gıda boyalarını kullandım. Derin cam bir kabın içine yarısına kadar su doldurdum. Cam kabın içindeki suyun yüzeyini tamamıyla kapatacak şekilde tıraş köpüğünü sıktık öğrencilerimle. Kabın içindeki suyun hava, tıraş köpüğünün de bulut olduğunu ve yağmurun nasıl oluştuğunu deneyimleyeceğimizi söyledim. Sonra her öğrencimi sırayla yanıma çağırdım ve kaşık yardımıyla istedikleri sulandırılmış gıda boyasından alıp tıraş köpüğünün üstüne dökmelerini istedim.

Okul Öncesi Yağmur Bulutu Deneyinin Sonucu

Sulandırılmış gıda boyalarını döktükçe yavaş yavaş tıraş köpüğünün aralarından sızdı ve yağmur damlası gibi suya doğru indi. Gıda boyasını yağmur, tıraş köpüğünün de yağmur bulutu olduğunu açıkladım. Yağmur bulutunun içindeki su damlacıkları fazlalaştığında aşağıya yağmur şeklinde düştüğünü belirttim.

okul öncesi fen ve doğa etkinlikleri

okul öncesi deney etkinlikleri

Deneyden sonra da fon kartonu- pamuk ve grapon kağıdı ile de kendi yağmur bulutlarımızı oluşturduk. Aşağıda fotoğrafı yer almaktadır. Kolay gelsin :)

okul öncesi fen ve doğa etkinlikleri

okul öncesi deney etkinlikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 14 =