Minik Tohum Okul Öncesi Etkinliği

Okuma alışkanlığının temeli okul öncesi dönemde atılmaktadır. Okul öncesi öğretmeni olarak sınıfta da çocukları farklı ve nitelikli kitaplarla tanıştırmak gerektiğini düşünüyorum. Kitap okuduktan sonra çocuklara sorular sormak, anlattırmak kitabın kalıcılığını arttırsa da okul öncesi dönemde kitaptan sonra kitapla ilgili yapılan sanat etkinliği, deney vs gibi okul öncesi etkinliklerin daha kalıcı olduğunu düşünüyorum. Eric Carle’nin éMinik Tohum” hikayesini okuduk, kitabını yaptık ve kendi maydanoz tohumlarımızı ektik.

Minik Tohum Okul Öncesi Etkinliği

Minik Tohum Etkinliği için Gerekli Malzemeler

Fon kartonu

A4 renkli kağıt

Öğrenci isimlerinin yazılı olduğu çıktı

Bitkinin büyüme aşamaları çıktısı

Makas ve yapıştırıcı

Bitki Ekimi için Gerekli Malzemeler

Saksı

Toprak

Tohum

Öğrenci isimleri (Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz, ben maydanoz tohumu kullandığımız için arka fonu maydanozlu yaptım)

Şönil

Laminasyon

Minik Tohum Etkinliğinin Yapılışı

Minik Tohum Okul Öncesi Etkinliği

Biz bugün Eric Carle’den “Minik Tohum” hikayesini okuduk. Sonrasında bir bitkinin büyümesi için neler gerekli onları gördük. Oluşum dönüşüm kitaplarımıza yenisini ekledik. Bitkinin oluşumunu boyadık, kestik, yapıştırdık :) Çiçeği renkli kağıda çıktı aldım ve ortasından kesip kitabımızın iki sayfasına yapıştırdık. Kitap kapandığında çiçeğimiz de tamamlanıyor.

Maydanoz tohumlarını dikmek için saksımıza biraz toprak ekledik, sonra tohumları yerleştirdik ve toprak ile üstünü kapattık.

Öğrenci isimlerini laminasyon makinesinden geçirdim ve şönile yapıştırarak saksılarımıza batırarak etkinliğimizi bitirdik. Maydanozlar büyüyünce miniklerim salatalara kattı, üretmenin de tadına vardık :)

NOT: Öğrenci isimlerinin arka fonunu  indirmek için tıklayınız.

Minik Tohum Okul Öncesi Etkinliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + thirteen =