Öğrencilerime okuma alışkanlığı kazandırmak için yaptığımız bir projeden bahsedeceğim sizlere. Okul öncesi dönemdeki çocuğa kitap okumak çocuğun ufkunu genişletir. Hayal gücünü artırır, kelime dağarcığını genişletir, kendisini daha iyi ifade eder. Daha fazla kelime öğrenmesine yardımcı olur, dil gelişimini destekler.

Bu proje için veli toplantısında velilerimle konuştum ve hepsinin desteğini aldım. Projenin amacı az maliyetle çok kitap okumak. Her öğrencimin, aldığımız her kitabı okumasına fırsat tanımak. Proje şu şekilde ilerliyor; her Çarşamba günü öğrencilere bir adet kitap veriyorum. Bu kitabı bir hafta boyunca okuyorlar ve Pazartesi günü geri getiriyorlar. Çarşamba günü tekrar farklı bir kitap veriyorum.

Her veli, belirlediğimiz kitap listesinden bir adet kitap aldı ve sınıfa bu yıl kullanmamız için getirdi (Yıl sonunda aldıkları kitapları öğrencilerime vereceğim.) Kitapların üstüne “MİNİK ELER KÜTÜPHANESİ” yazdım ve yanlarına da bir numara verdim. Öğrencilerin adının bulunduğu bir liste hazırladım. Bu listeyi hangi kitabı hangi öğrenciye verdiğimi görmek ve karıştırmamak için kullanıyorum. Öğrencinin yanına o hafta verdiğim kitabın numarasını yazıyorum.

Her öğrencim için kütüphane kartı hazırladım. Kütüphane kartımızda sınıfımızın simgesi olan bir el var ve yan kısmında çocuğun adı soyadı var. Sarı kağıda çıktı aldım ve siyah kartona yapıştırarak biraz kalınlaştırdım kartı. Laminasyon makinesinden de geçierek uzun süre dayanacak bir kütüphane kartı oldu. Bir de velilerimle tatlı bir sözleşme imzaladık :) Kitaba herhangi bir zarar geldiğinde zararı veren o aile karşılayacak :) Tabi ki sözleşme işin şakası, projenin tatlı bir parçası :)

Benim miniklerim çok sevdi, her akşam yatmadan önce okuyorlar. Hatta okumayı unutunca annesini yatağından kaldıran bir miniğim bile var :) Okumadan yatmak yok :)

okul öncesi kitap projesi

okul öncesi kitap önerisi

okul öncesi kitap projesi

okul öncesi kitap önerisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 1 =