Karne günü öğrencilerime vereceğim bir sürü şey var. Karneleri, karne hediyeleri olan kapı süsleri, tatil kitapları… Bunları minik öğrencilerimin ellerinde taşımaları zor olacak diye düşündüm ve hepsini koymak için kartondan bir çanta yaptım. Çantamızı bir fon kartonunu katlayarak yaptım. Sonra üstünü süsledim, kurdeleden kulp yapıştırdım. Fotoğraflarıyla anlatsam daha iyi olacak sanırım :) Yapılışı aşağıda yer almaktadır.

Öncelikle kartonu ortadan ikiye katlıyoruz.

okul-öncesi-dünyam-kartondan-çanta

Katladığımız yerden biraz içeride tersine doğru katlıyoruz.

okul-öncesi-dünyam-kartondan-karne-çantası

Diğer tarafta da aynı şekilde ortadan katladığımız fon kartonunu ters çevirip biraz mesafe bırakarak tekrar katlıyoruz. Aşağıdaki gibi bir şekil oluyor.

okul-öncesi-dünyam-karne-çantası-yapımı

Fon kartonumuzun kenarlarını içe doğru katlıyoruz. Diğer tarafa da aynı şekilde uyguluyoruz.

okul-öncesi-dünyam-karne-çantası-yapımı

okul-öncesi-dünyam-karne-çantası-yapımı

İçe doğru katladığımız kenarın ucunu bu sefer dışarı doğru katlıyoruz. Diğer tarafa da aynı şekli uyguluyoruz ve katlama işlemi bittikten sonra bu şekil ortaya çıkıyor.

okul-öncesi-dünyam-kartondan-çanta-yapımı

Katlama işleminden sonra içte kalan kenarlarından yapıştırıyoruz ya da zımbalıyoruz. Çantamıza kurdeleden kulp yapıştırıp önünü de istediğimiz gibi süslüyoruz. ben süslemek için parlak kartonlardan balonlar kestim. İplerini tahta kalemi ile çizdim ve birleştikleri yere de küçük bir kurdele kondurdum :) Artık karne günü eşyaları taşımak zor olmayacak :)

okul-öncesi-dünyam-kartondan-karne-çantası


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × five =