Biz bugün sınıfta çamaşır yıkadık :) “Öğretmenim çok basit, makineye atıyoruz o kendi yıkıyor” diyen öğrencilerim öyle bir güzel çitilediler ki :)

Islak ve kuru kavramı vardı bugün planda. Değişik bir okul öncesi etkinliği olsun dedim ve çamaşır yıkamaya karar verdim. Her öğrenci evinden leğenini ve yıkayacağı çorabını getirdi. Okul öncesi aile katılımı günü olduğu için velimiz de deterjan ve mandal getirdi. Öncelikle öğrencilerin üstü fazla ıslanmasın diye sulu boya ve parmak boyasında kullandığımız önlükleri giydirdik. Her öğrencinin leğenine belirli bir miktar su döktük. Önce çorapların kuru olduğunu, kirli çamaşırların neden yıkanması gerektiği hakkında konuştuk. Sonra çorapları ıslattık ve deterjan ile yıkamaya başladık. Yıkadıktan sonra çeşmede öğretmen ve yetişkin yardımıyla çorapları duruladık. Sonra sınıfa gerdiğimiz ipe çorapları astık. Bizim zamanımız az kaldığı için yapamadık ama siz asarken mandalların aynı renk olmasını isteyebilirsiniz öğrencilerinizden. Böylece renk eşleştirmesi de yapmaya fırsatları olur :) Ertesi gün tekrar çorapların ıslak mı kuru olduğuna baktık. Biz çok eğlendik, haydi siz de deneyin :)

Bu arada çamaşır yıkamada ne gibi kazanımlarımız oldu? Küçük kaslarımızı geliştirdik, ıslak-kuru ve kirli-temiz kavramlarını gördük, yeni bir kelime öğrendik (Çitilemek :)), çorapların renklerini, dokusunu gördük. Daha da bir sürü şey ekleyebiliriz, mesela mandallarla eşleştirme yapıldı vs.

Bana yardımcı olan velime de çok teşekkür ederim. Kolay gelsin :)

okul öncesi çamaşır yıkama etkinliği

okul öncesi ıslak kuru kavramı etkinlikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + eleven =