Oluşum dönüşüm kitaplarından olan 3. kitap olan “Balın Oluşumu” kitabı ile karşınızdayım. Oluşum dönüşüm kitaplarının ilki “Kelebeğin Oluşumu”, ikinci kitap da “Kurbağanın Oluşumu”. Bu projelere de bakmak isterseniz kitapların isimlerini girerek sitemizden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Balın oluşumuna öncelikle bir slayt ya da video seyrederek başlayabilirsiniz. Sonrasında sıralama kartları ile gösterip çocuklardan sıralamalarını isteyebilirsiniz. Sonra çocuklarla oluşum dönüşüm kitabı olarak balın oluşumunu yapabilirsiniz. Son olarak da okul öncesi sanat etkinliği olarak çocuklarla büyük bir pano hazırlayabilirsiniz.

Bal Oluşumu Etkinliği İçin Gerekli Malzemeler

Pano İçin- Fon kartonu, tahta kalemi, makas, yapıştırıcı, eva, şekilli delgeç

Kitap için- Renkli A4 kağıdı, makas, yapıştırıcı, boya ve balın oluşumunu gösteren sıralama sayfası çıktısı

Bal Oluşumu Etkinliğinin Yapılışı

Balın oluşumu kitabı için balın oluşumunu gösteren sıralama sayfasını boyuyoruz. Renkli A4 kağıdından da altıgen şeklinde 3 adet kesip ortalarından katlıyoruz. Katladığımız kısımları iç içe yapıştırarak kitabımızı oluşturuyoruz. Boyadığımız bal oluşum sırlamasının resimlerini de kitabın sayfalarına yapıştırıyoruz. Kitabın kapağına da “Oluşum Dönüşüm Kitabım (Bal)” yazıyoruz. Böylece çocukların kendilerine ait, balın oluşumunu gösteren kitapları oluyor :)

Pano için kahverengi fon kartonundan bir köşeye ağaç yapıyoruz. Ağacın bir dalına yine kahverengi fon kartonundan kovan kesiyoruz. Kovanın çizgilerini tahta kalemi ile çiziyoruz. Ağacın alt kısmına yeşil fon kartonundan çimenler kesiyoruz. Çimenlerin üst kısmına arıların polen toplayabilmeleri için evadan çiçekler kesiyoruz. Ağacın dallarındaki küçük çiçekler de şekilli delgeç ile yapılıyor. Arılar için de sarı-siyah-beyaz fon kartonları kullanılıyor.

Bu güzel okul öncesi projesi için Gülin öğretmene ve emek veren minik ellere çok teşekkür ederim :)

okul öncesi oluşum dönüşüm

okul öncesi proje etkinlik örnekleri

okul öncesi oluşum dönüşüm

okul öncesi proje etkinlik örnekleri

okul öncesi oluşum dönüşüm

okul öncesi proje etkinlik örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + three =